Mi az a regressziós terápia?
A regressziós terápia egyfajta pszichoterápia (más néven beszédterápia), amely arra készteti az embereket, hogy emlékezzenek a tudatalattijukban eltemetett múltbeli eseményekre és traumákra. Az életkor regressziós terápia és a múltbeli regressziós terápia ennek a módszernek a két változata.
A regressziós terápiát gyakorló szakemberek úgy vélik, hogy az érzelmeket az elme temeti el, hogy megvédje az embert azok intenzitásától. Ezek az eltemetett érzelmek mind fizikai, mind érzelmi tünetekkel, például fejfájással, alvásproblémákkal és szorongással járó személyt érinthetnek. A regressziós terápia célja, hogy felszabadítsa ezeket az érzelmeket, és ezáltal meggyógyítsa a testet és az elmét. 1
Ez a cikk a hipnotikus, életkori és múltbeli regressziós terápia módszereit, előnyeit és kockázatait tárgyalja.
A regressziós terápia típusai
A regressziós terápia három általános típusa a hipnotikus regresszió, az életkor regressziója és az elmúlt életek regressziója.
Hipnotikus regressziós terápia
A hipnotikus regresszióval a pszichoterapeuta hipnózissal segít az embernek megragadni az eltemetett emlékeket. 2
A Hipnózis egy transzszerű állapot, amelyben az ember elszakadt a külső világtól, miközben rendkívül rá hangolódig belső világára. A hipnózis során tapasztalt relaxációs állapot nyitottabbá teszi őket a terapeuta javaslataira.
A hipnotikus regresszió során a terapeuta képek, fizikai érzetek feltárását és történetmesélést használhatja, hogy végig vezesse páciensét a múlton. Amint egy nehéz emléket találunk, az addig eltemetett érzelmek felszínre kerülhetnek, hogy felszabaduljanak.
Az emléket és hatásait úgy is át lehet fogalmazni, hogy kevésbé érezzék fájdalmasnak a személyt. Ezen érzelmek felszabadítása vagy a nehéz események újrafogalmazása következtében egy személy javulást tapasztalhat mindennapi életében.
Kor regressziót terápia
Az életkor-regressziós terápia során a terapeuta hipnózist használ, hogy emlékezzen egy adott korra vagy múltbeli eseményre, általában gyermekkorában. A terapeuta fokozatosan megközelítheti a kérdéses életkort azáltal, hogy minden korábbi évet átmegy.
Az ember ellazult állapota, valamint a terapeuta rendelőjének biztonságos környezete kevésbé ijesztővé teheti a nehéz gyermekkori emlékeket, hogy megvitassák és feldolgozzák.
Vegye figyelembe, hogy ezt a fajta terápiát mind a kezelési, mind a törvényszéki orvosszakértői környezetben alkalmazzák, de az életkor regresszió alkalmazása mindkét kontextusban ellentmondásos.
Elmúlt élet regressziós terápia
Azok, akik az elmúlt életek regresszióját gyakorolják, hisznek a reinkarnációban, abban az elképzelésben, hogy a halott ember lelke új emberként születik újjá.
Itt enged meg hogy a saját tapasztalatomat megosszam veled. Az első előzőélet béli utaztatásomat igen szkeptikusan fogadtam nem akartam és nem volt elképzelésem arról mi fog fogadni.
Kételkedtem abban hogy egyáltalán működik.
Igen nagy meglepetést okozott nekem amikor egy előző életemben találtam magam ahol abban az életemben egyfajta mester ként a lélekvándorlás rejtelmeire tanítottam az embereket.
A múltbeli regressziós szakemberek úgy vélik, hogy vannak olyan traumák más életekből, amelyek hatással vannak az emberekre a jelenlegi életükben.
A legtöbb pszichológus nem támogatja a gyakorlatot, és úgy gondolja, hogy ez a terapeuta javaslatának terméke. Egyesek azt mondják, hogy az elmúlt életek emlékei csak olyan információk lehetnek, amelyeket az emberek fiatalabb korukban könyvekből, televíziós műsorokból és ismerős helyekről gyűjtöttek. 5
Más szakemberek úgy vélik, hogy még ha a reinkarnáció nem is valós, az elmúlt életek regressziója hatékony szerepjáték technika lehet, amely segíthet a tudatalatti problémák címkézésében. Néhányan azonban azt is mondják, hogy fennáll annak a veszélye, hogy az elmúlt életek regressziója hamis emlékeket ébreszthet, és ha ezek az emlékek traumatikusak, a személy sérülést szenvedhet. 6
Regressziós terápia alkalmazásai
A regressziós terápia felhasználható a megmagyarázhatatlan fizikai vagy érzelmi fájdalom gyökerének megtalálására. A módszer segíthet a múlt hatásainak sajátos, személyes megértésében.
A regressziós terápia során egy személy elengedi az elfojtott érzelmeit, vagy újra fogalmazza a helyzetet, hogy az többé ne legyen negatív hatással mindennapi életére.
A regressziós terápia hatékony lehet a következők kezelésében:
- Szorongás
- Depresszió
- Poszttraumás stressz zavar
- Fóbiák
- Alacsony önbecsülés
- Álmatlanság
- Migrén
- Megmagyarázhatatlan fájdalom
A regressziós terápia, amelyet először az osztrák neurológus és a pszichoanalízis alapítója, Sigmund Freud fejlesztett ki , azon az előfeltevésen alapul, hogy a múltbeli traumák kezelése és az általuk okozott nehéz érzelmek elengedése kulcsfontosságú a jóléthez.
A regressziós terápia előnyei
Bár előfordulhat, hogy nem kezeli a probléma összes okát, a regressziós terápia segíthet a múltbeli sebek kezelésének folyamatában.
A regressziós terápia előnyei a következők:
- A módszer biztonságos környezetet teremt a nehéz érzelmekhez való hozzáféréshez.
- A hipnózis ellazult állapota arra késztetheti az embert, hogy nyitottabbá váljon a belső élete iránt
Azok számára, akik nem érzik jól magukat a hipnózisban, vagy nem nyitottak a fájdalmas érzelmek túllépésére, a regressziós terápia nem biztos, hogy hatékony.
A regressziós terápia kockázatai és aggodalmak
A regressziós terápia többnyire biztonságosnak tekinthető, azonban vannak aggályok.
- Az emberek új traumát élhetnek át a terápia során átélt emlékekből.
- Hamis emlékek feltárása traumákról vagy eseményekről, amelyek nem valósak.
- Egyes hamis emlékek jogi lépésekhez vezethetnek, például az állítólagos visszaélések emlékei.
- A feltárt vagy hamis traumák károsak lehetnek az emberre. 6
- A regressziós terápia során előforduló események újra fogalmazása tisztességtelen lehet, és a személy elzsibbadhat a traumától, ahelyett, hogy közvetlenül foglalkozna vele.
- Előfordulhat, hogy valaki nem akarja, hogy a fájdalma megszabaduljon. Ebben az esetben a kognitív viselkedésterápia , amely arra összpontosít, hogy a gondolatok és hiedelmek hogyan befolyásolják a viselkedést és az érzelmeket, hatékonyabb lehet.
Fontos, hogy olyan engedéllyel rendelkező, tapasztalt szakembert válasszunk, akivel jól érzi magát a regressziós terápia mérlegelésekor.
Hipnózis mítoszok
Sokan úgy vélik, hogy a hipnózis egy teljesen megváltozott állapot. A valóságban a hipnózis alatt állók általában tisztában vannak környezetükkel. A hipnózis nem csak a fizikai ellazulásról szól; ez magában foglalja azt is, hogy rendkívül összpontosítunk a testben lévő érzésekre és az elmében lévő képekre.
A hipnózis lehetővé teszi az ember számára, hogy megtapasztalja belső életét anélkül, hogy elvonná a figyelmét a környezetéről. Az emberek a hipnózis enyhe formáit tapasztalják meg, amikor könyvet olvasnak vagy gondolkodás nélkül vezetnek. A terapeuta által irányított hipnotikus állapotban az ember jobban tud az emlékeire összpontosítani és leírni.
Mire számíthatunk
A regressziós terapeuta először elvezeti Önt egy ellazult vagy hipnotikus állapotba, ahol biztonságban érzi magát, és nyitott az esetlegesen felszínre kerülő emlékekre. Ezután megkérjük, hogy személyes szemszögből írja le a múltbeli eseményeket. Minden felmerülő érzelmet igazolunk, és bátorítunk arra, hogy elengedjük.
A regressziós terápiás ülés magában foglalhatja a hipnózis alá vonását. Az ülés során használt egyéb technikák a következők lehetnek:
- Megjelenítés
- Múltbeli események személyes szemszögből történő leírása
- Az emlékek által okozott fizikai érzetek és érzelmek átérzése és címkézése
- Visszatérve a gyermekkor egy meghatározott idejére
- Katarzis, vagy az elfojtott érzelmek intenzív kiáramlása
Az életkor regressziójával a terapeuta fokozatosan visszavezetheti az embert, amíg el nem ér egy meghatározott életkort vagy eltemetett traumát. 2
A regresszió több szakaszt is igénybe vehet, és ideális esetben a jólétet zavaró problémák gyógyulását eredményezné.
Összegzés
A regressziós terápia a pszichoterápia egyik formája, amelyben a terapeuta arra készteti az embert, hogy emlékezzen a tudatalattiba temetett eseményekre. A regressziós terápia célja az elfojtott érzelmek tudatos állapotba hozása, majd elengedése. A regressziós terápia magában foglalhatja a hipnózist, egy transzszerű állapotot, amelyben az ember nyitott a javaslatokra.
A regressziós terápiát depresszió, szorongás, fóbiák, PTSD, álmatlanság és egyéb fizikai és érzelmi betegségek gyógyítására alkalmazták.
A regressziós terápia egyesek számára kockázatos lehet, mivel hamis emlékeket ébreszt, vagy nehezen feldolgozható traumákat tár fel. Vannak, akiknek nehézséget okoz eléggé ellazulni ahhoz, hogy sikeres legyen a regressziós terápia, míg mások inkább ragaszkodnak érzelmeikhez.