Önképp

A legtöbb ember nem érti a saját önképét amelyet külső és belső viszonyítási pontjai mentén alakit ki. Neveltetésünkből adódó szülői minták és a környezet által hozzáadott viselkedésminták mentén programokat sajátítunk el. Egyszerűen eltanuljuk a környezetből az egyes helyzetetekben hogyan reagáljunk egy adott szituációban.

A saját énképünket az alapján alakul ki hogy a belső viszonyítási pontjaink és a külső viszonyítási pontjaink mentén alkotunk egy képet, érzést illetve egyfajta értékrendet arról kinek látjuk, érezzük, gondoljuk magunkat.

Pozitív énkép kialakítása

Énképünk dinamikus és változó. A pozitív énkép kialakítása és fejlesztése egy folyamat, amely egy életen át tarthat.

Mi az énkép?

Az énkép az önmagunkról alkotott személyes nézet vagy mentális kép. Az énkép egy „belső szótár”, amely leírja az én jellemzőit, beleértve az intelligens, szép, csúnya, tehetséges, önző és kedves dolgokat. Ezek a jellemzők együttesen jelenítik meg eszközeinket (erősségeinket) és kötelezettségeinket (gyengeségeinket), ahogyan mi látjuk őket.

Hogyan alakul ki az énkép?

Az énkép a tanulás eredménye. A kora gyermekkori hatások, mint például a szülők és a gondozók, nagymértékben befolyásolják énképünket. Tükrök, amelyek visszatükrözik nekünk önmagunk képét. Másokkal, például tanárokkal, barátokkal és családtagokkal szerzett tapasztalataink tovább erősítik a képet a tükörben. A kapcsolatok megerősítik azt, amit gondolunk és érzünk magunkról.

A tükörben látott kép valós vagy torz képet mutathat arról, hogy kik is vagyunk valójában. E nézet alapján vagy pozitív, vagy negatív énképet alakítunk ki. Az általunk elfogadott erősségek és gyengeségek befolyásolják a mai cselekvésünket. Folyamatosan gyűjtünk információkat és értékeljük magunkat számos területen, mint például a külső megjelenés (Hogyan nézek ki?), a teljesítmény (Hogy vagyok?) és a kapcsolatok (Mennyire vagyok fontos?).

Pozitív énképpel felismerjük és birtokoljuk eszközeinket és lehetőségeinket, miközben reálisak vagyunk kötelezettségeinket és korlátinkat illetően.

Negatív énképpel a hibáinkra és gyengeségeinkre koncentrálunk, eltorzítva a kudarcot és a tökéletlenségeket.

Az énkép azért fontos, mert az, ahogyan magunkról gondolkodunk, hatással van arra, hogyan érezzük magunkat, és hogyan kommunikálunk másokkal és a minket körülvevő világgal. A pozitív énkép fokozhatja testi, lelki, szociális, érzelmi és lelki jólétünket. Másrészt a negatív énkép csökkentheti elégedettségünket és működési képességünket ezeken a területeken.

Hogyan alakíthatunk ki pozitív énképet?

Az énkép nem rögzül véglegesen. Énképünk egy része dinamikus és változó. Megtanulhatunk egészségesebb és pontosabb képet alkotni önmagunkról, ezzel megkérdőjelezve a tükör torzulásait. Az énkép változás egy életen át megy végbe. Az egészséges énkép az önmagunk elfogadásának és szeretetének megtanulásával kezdődik. Ez azt is jelenti, hogy mások elfogadják és szeretik.

Konkrét lépések a pozitív énkép kialakításához

  • Készítsen önképleltárt.
  • Készíts egy listát a pozitív tulajdonságaidról.
  • Kérj meg másokat, hogy írják le pozitív tulajdonságaidat.
  • Határozzon meg személyes célokat és célokat, amelyek észszerűek és mérhetők.
  • Nézz szembe a gondolkodási torzulásokkal.
  • Azonosítsd és fedezze fel a gyermekkori címkék hatását.
  • Tartózkodjon attól, hogy magát másokhoz hasonlítsa.
  • Fejleszd erősségeidet.
  • Tanuld meg szeretni magad.
  • Adj pozitív megerősítéseket.
  • Ne feledje, hogy egyedi vagy.
  • Emlékezz, milyen messzire jutottál.

Mi az a testkép?

A testkép az énkép része. Testképünk többet foglal magában, mint az, ahogyan kinézünk, vagy ahogy mások látnak minket. Arra is utal, hogyan gondolkodunk, érzünk, és hogyan reagálunk fizikai tulajdonságainkra vonatkozó saját észlelésünkre.

A testkép fejlődését befolyásolják a kulturális képek, valamint a család, a társak és mások befolyása. A pozitív testkép hozzájárul a fokozott pszichológiai alkalmazkodáshoz (kevesebb depresszió, pozitív önértékelés, élettel való elégedettség, kevesebb interperszonális szorongás, kevesebb étkezési zavar). A gondolkodásunk torzulásai negatív testkép kialakulásához járulnak hozzá.

Hogyan javíthatjuk testképünket?

A testkép nem rögzített. Testünk tapasztalatai az életkor előrehaladtával változnak, és életünk minden szakaszához testképjelzők társulnak. A pozitív testkép megőrzése élethosszig tartó folyamat.

A negatív testkép megváltoztatása többet jelent, mint testünk megváltoztatása. Ez azt jelenti, hogy megváltoztatjuk azt, ahogyan gondolkodunk, érzünk, és hogyan reagálunk testünkre. A testsúlycsökkentés egyik módja a test megváltoztatásának. A tökéletlen testtel való pozitív kapcsolat megtanulása növeled a fogyás képességét. A kiterjedt külső átalakítás azonban kiterjedt belső változtatásokat is igényel a testképben.

Konkrét lépések a testkép javítására:

Legyél a tested barátja pozitív megerősítésekkel.

Fedezze fel személyes testképed annak erősségeivel és korlátaival együtt.

Szembesülj a testeddel kapcsolatos gondolkodási torzulásokkal.

Fogadd el és szeresd azt, aki vagy.

Kérdőjeled meg a test megjelenésével kapcsolatos félrevezető feltételezéseket.

Legyen kényelmes a testeddel ápolt kapcsolatod, szeretgesd a tested.

Szerezz pozitív tapasztalatokat a testével.

Hagyd el a komfort zónát, minden amit szeretnél átélni azon kívül van!