A meditáció egy ősi gyakorlat, amely több ezer éves múltra tekint vissza. Kora ellenére ez a gyakorlat világszerte elterjedt, jótékony hatással van az agy egészségére és az általános jólétre. Igen sok formája létezik a mély befelé figyelő meditáción át az éber tevékenységekkel összekötőt meditációkon át.
Mi a meditáció?
A meditáció egy olyan gyakorlat, amely magában foglalja az elméd összpontosítását vagy megtisztítását mentális és fizikai technikák kombinációjával.
Meditálás közben jobban megtisztíthatod az energiáidat, nagyobb rálátást nyersz a folyamataidra, harmonizálhatod az érzelmi állapotaidat.
A választott meditáció típusától függően ellazulhatsz, csökkentheted a szorongást és stresszt, segít elérni a belső békét és harmóniát.
Kívülről úgy tűnik, hogy valaki, aki meditál, nem csinál mást, mint lélegzik, vagy ismételget egy hangot vagy kifejezést újra és újra. A belső világunkon belül azonban teljesen más történet. A modern diagnosztikai és képalkotó technikák, mint például az elektroencefalográfia (EEG) és a funkcionális mágneses vizsgálat (fMRI) azt mutatják, hogy a meditáció pozitívan befolyásolhatja az agyat és a mentális egészséget.
A meditáció vallási gyakorlat?
Igen és nem. A meditációnak az ókori filozófiákban és számos világvallásban vannak alapjai, de nem kell vallásosnak lenni ahhoz, hogy meditáljunk.
Néhány példa a vallásos és nem vallásos meditációs módszerekre:
- Buddhista : A meditáció számos formája a buddhizmusból származik (amelyet filozófiának és vallásnak is tekintenek, különösen a származási nemzettől függően). A Theravadan meditáció elterjedtebb Délkelet-Ázsiában, különösen Indiában és Thaiföldön. A zen buddhista meditáció Kínából származik, és ennek különböző formái végül másutt fejlődtek ki, mint például a japán zen buddhista meditáció. A tibeti buddhista tantrikus meditáció Tibet egykori nemzetéből származik, amely ma Kína autonóm régiója.
- Keresztény : Az elmélkedés, amikor egy kérdésre, eszmére, vallási fogalomra vagy istenségre összpontosítasz, általános gyakorlat a kereszténységben. Az imát gyakran meditációnak minősítik, különösen, ha ilyen formát ölt.
- Vezetett : A meditációnak ez a nem vallásos formája több emberrel vagy egyenként is megtörténhet. Ez egy gyakori technika a tanácsadásban, a terápiában és a csoportos támogatási beállításokban.
- Osho : A meditációnak ez a formája, más néven „dinamikus meditáció”, Indiából származik, és a hinduizmusban gyökerezik. A légzőgyakorlatok szándékosak és erőteljesek.
- Szufizmus : A szúfizmus az iszlám egyik ága, és a meditáció általános gyakorlat az azt követő emberek körében.
- Taoista : A buddhizmushoz hasonlóan a taoizmust is vallásnak és filozófiának tekintik. Kínából származik, és leginkább alapítója, Laozi (más néven „Lao-ce” ) írásaiból ismert.
- Transzcendentális: A meditációnak ez a formája Indiából származik. Ez magában foglalja a mantrák használatát, amelyek olyan kifejezések vagy szavak, amelyekre az emberek összpontosítanak, és hangosan vagy gondolatban ismételgetik.
- Jóga : Ez a meditáció és a testmozgás fizikai formája Indiából. Vallásos és nem vallásos formákat ölthet.
Hogyan meditálsz?
Nincs egyetlen helyes módja a meditációnak. Ez azért van, mert a meditáció sokféle formát ölthet. A szakértők elemezték a meditációs gyakorlatokat, és megállapították, hogy néhány gyakori folyamat a különböző meditációs formákban történik. Ezek a következők:
- Testközpontú meditáció . Ezt néha önellenőrzésnek is nevezik. Ennek során azokra a fizikai érzésekre kell összpontosítani, amelyeket egész testedben érezhetsz.
- Szemlélődés . Ez általában azt jelenti, hogy egy kérdésre vagy valamiféle ellentmondásra kell koncentrálni anélkül, hogy elkalandozna az elméd.
- Érzelemközpontú meditáció . Ez a fajta meditáció egy adott érzelemre összpontosít. Például arra összpontosítva, hogyan legyünk kedvesek másokkal, vagy arra, hogy mi tesz boldoggá az életében.
- Mantra meditáció . Ez a fajta meditáció magában foglalja az ismétlést (akár hangosan, akár fejben), és egy adott kifejezésre vagy hangra összpontosít.
- Meditáció mozgással . Ez a fajta meditáció magában foglalhatja a légzésre való összpontosítást, a lélegzet visszatartását vagy bizonyos testmozgások végrehajtását igényli. Ez magában foglalhatja a sétát is, miközben arra összpontosítasz, amit magad körül érzékelsz.
- Mindfulness meditáció . A meditáció ezen formája arról szól, hogy tudatában maradj annak, hogy mi történik az adott pillanatban, ahelyett, hogy hagynád az elméd elkalandozni, és aggódnia a múlt vagy a jövő miatt. Ez magában foglalhat egy hasonló megközelítést is, mint a testközpontú meditáció, amely azt használja fel, amit a testedben érzel, mint alapot a téged körülvevő világra.
- Vizuális alapú meditáció . Ez a fajta meditáció azt jelenti, hogy valamire összpontosítasz, amit látsz (akár a szemeddel, akár úgy, hogy egy mentális képre koncentrálsz).
Mit is csinál pontosan a meditáció?
Általában a meditáló emberek nagyobb valószínűséggel látják a következő előnyöket:
- A szorongás, depresszió vagy a poszttraumás stressz tüneteinek csökkenése .
- Fejlődött gondolkodás, koncentrációs és problémamegoldó képesség.
- Jobb alkalmazkodási és leküzdési képesség az érzelmi problémákhoz
Mivel a mentális egészség erős hatással van a test egészségére, a meditáció formái gyakran javítják az alvást, a magas vérnyomást, a szívműködést és még sok mást.
Miért működik a meditáció?
Az agyban több milliárd neuron található, amelyek olyan sejtek, amelyek elektromos és kémiai jeleket használnak arra, hogy jeleket küldjenek egymásnak. Egy neuron több ezer másikhoz kapcsolódik, így az idegsejtjeid hálózótokat alkotnak az agy és egész test különböző részein. Ezek a hálózatok az agyad különböző területeit alkotják, amelyek különböző feladatokat látnak el és szakterületekkel rendelkeznek.
Számos kutatás kimutatta, hogy a rendszeresen meditáló emberek agyi szerkezetében bizonyos eltérések mutatkoznak. Ezek a változások általában bizonyos agyterületeket érintenek, amelyek aktivitása nagyobb a vártnál, ami annak a jele, hogy az ott lévő neuronok fokozottba kapcsolatban állnak egymással, és a kapcsolatok erősebbek.
Az agy érintett területei általában azok, amelyek az érzékszerveid (látás, hallás stb.), gondolkodási és koncentrációs képességed, valamint érzelmek feldolgozásának képességét irányítják. Ez azt jelenti, hogy a rendszeresen meditáló emberek agya egészségesebb, és ritkábban mutatkozik az életkorral összefüggő funkcióvesztés. Erősebben képesek kezelni és feldolgozni a negatív érzelmeket, például a félelmet, a haragot és a gyászt.
Hogyan kezdjem el a napi meditációt?
Mivel sokféle meditáció közül választhatsz, érezheted úgy nem tudod , melyik fog a legjobban tetszeni, vagy melyik lesz a leghasznosabb számodra. Szerencsére rengeteg mód van a szűkítésre.
- Tapasztald meg, amit szeretsz . Vannak, akik inkább reggel meditálnak, mások pedig este. Válasszd ki a Neked legmegfelelőbb időpontot!
- Szánj rá időt . Szánj időt a napodban a meditációra, és tedd a rutinod részévé. A rendszeres meditáció a kulcsa annak, hogy ebből a gyakorlatból a lehető legtöbbet hozzuk ki.
- Állítsd be a környezetet . A meditáció a legjobb egy csendes, megnyugtató és kényelmes helyen. A meditáció egyes formái felülést, mások pedig lefekvést foglalnak magukban. Néhány gyakorlat sétát vagy más mozgást is igényel, ezért érdemes lehet olyan parkot vagy túraútvonalat találni, amelyik tetszik.
- Ne félj segítséget kérni . Ha a meditáció nem megy könnyen, biztosan nem vagy egyedül. Fedezd fel a forrásokat akár személyesen, akár online, és kérj útmutatást. Rengeteg olyan ember van, aki szenvedélyesen szereti a meditációt, és felajánlhat hozzájárulást. Még az is előfordulhat, hogy meditációs oktatót vagy csoportot találsz a közeledben.
Spirituális Szempontból a meditációt tekintheted a kapcsolódás eszközének.
Nem véletlenül mondjak az igazi spirituális mesterek, Meditálok rajta!
Bizonyos önismeret és tudatszint fölött meditációban képessé válunk kapcsolódni az akasha krónikához, információt lehívni és magasabb tudat formákkal médiumi kapcsolatot létesíteni.
Az Idegrendszered illetve paraszimpatikus iderendszered harmonizálásával és annak fejlesztésével képessé telheted magad a finom energiák érzékelésére és azok értelmezésére. Ezen a módon biztosíthatod és erősítheted kapcsolódásodat a láthatatlan világgal.