Tudat alapotok

Nem áll szándékomban tudományos bemutatót tartani az oldalon. Igyekszem minél közérthetőbben összefoglalni miről is van szó.

Az egyes tudatállapotok megfelelnek az agyhullámoknak amelyek minden ember esetében egyediek. Ugyanakkor nem létezik olyan hogy normál tudatállapot ami mindenkire igaz lenne. Gondolj bele, egy érzékeny lelkületű jóga oktatónak teljesen más tudatállapotai vannak mint egy katonának. Éppen ezért a normál tudatállapotot tekintsd egy olyan állapotnak amiben a TE egyedi személyiséged a neked megfelelő módon optimálisan tud működni a környezeti ráhatásokkal együtt.

A neked normál tudatállapotot folyamatosan elhagyod majd vissza térsz bele, de sokkal inkább tekints erre úgy mint ami folyamatosan a környezeti hatások, az érzelmi állapotod és a céljaid, tevékenységed szerint változik.

Más tudatállapotban vagy amikor pihensz és más tudat állapotban vagy amikor küzdesz valamiért vagy éppen álmodsz stb…

A hipnózis során létrejött tudatállapotot nevezhetjük módosult tudatállapotnak ami egy állom szerű relaxált állapot. Hipnózisba úgy kerülhetsz ha relaxált kellemes nyugodt állapotban vissza hívod magadra a figyelmet és segíted a hipnotizőr munkáját.

Természetes módon is transzba kerülsz amikor bambulsz vagy ebben az állapotban vagy elalvás előtt és ébredés után néhány pillanatig.

Az egyes tudat állapotok kapcsolatban álnak a testi működésedben az agy hullámokkal.

Amikor koncentrálsz gamma, amikor aktív vagy béta, relaxációnál alfa, mélyen befelé fókuszált állapotban théta míg alvás közben delta hullámokat generál az agyad.

Gyakorlatilag amikor nagyon koncentrálsz magasra rezgeted az agytevékenységed, amikor befelé fókuszálsz akkor lassítod. Ez azt jelenti hogy képes vagy tudatosan is előidézni a testedben is megjelenő változásokat és az azokat kisérő frekvenciákat.

A hipnózis alatt alfa és théta szintre kerülsz az hipnotizőr segítségével.

Amit itt még fontosnak érzek megemlíteni.

Azokat a viselkedés mintázattokat (Programokat) amelyeket éber állapotban Gamma és béta szinten használsz legkönnyebben alfa és théta szinten lehet felül írni.

A felül írás alatt arra gondolok hogy egy adott viselkedés mintázatának megváltoztatása azért nehéz mert az adott mintázathoz a tested idegi kapcsolatai hozzá idomultak az adott mintázathoz.

Ez azt jelenti hogy amikor egy változást akarsz előidézni a saját mintázataid próbálnak majd vissza húzni és időbe telik amig az idegrendszered újra rendezi önmagát miközben saját rendszered kezd akadályozni benne. Egy új szokás vagy program kialakítása új idegpályák kialakulását is jelenti.

Ugyanakkor ott van mögötte a belső világod is, az Idegrendszered által rögzített mintázatok cseréjét úgy éled meg mint aki nem hü önmagához.

Ezért amikor valamiben sikeresen megváltozol az olyan következményeket is hoz amire nem is gondoltál. A barátaid, ismerőseid tehát a környezeted elfordulhat tőled, ők nem akarják hogy változz és amikor ez bekövetkezik már nem tudnak a változás okán azonosulni veled igy ideiglenesen vagy véglegesen szembe kerülsz velük. Ezen a ponton történik meg az amikor a saját idegrendszereden keresztül ahogyan a mentorom Salinger Richárd mondaná azt mondod magadnak ha megváltozom akkor én nem vagyok hü önmagamhoz és a környezetemhez és a legtöbben itt buknak el a változás folyamatában. Önmagad akadályozod.

További akadályokat fog képezni a családrendszere és annak működési sajátosságai amelyek ugyanúgy számos ponton sérült vagy bántalmazó mintázattokat hordoznak magukban mint a saját rendszered.

Ezért a változás koránt sem annyira egyszerű folyamat az emberek életében. Igy történik, hogy csak igazán kemény külső ráhatásra változunk vagy nagyon nagyon erős belső elhatározás segítségével.

Ezt tudja megkönnyíteni a hipnózis.

Agyhullámok

Az agyhullámok az agyban rezgő elektromos feszültségek, amelyek mindössze néhány milliomod voltot mérnek. Öt széles körben elismert agyhullám létezik, és az emberi EEG hullámok fő frekvenciáit a táblázat felsorolja jellemzőikkel együtt.

Az öt alapvető agyhullám jellemzői

Frekvencia sávFrekvenciaAz agy állapotai
Gamma (γ)>35  HzKoncentráció
Béta (β)12-35  HzSzorongás domináns, aktív, külső figyelem, nyugodt
Alfa (α)8-12  HzNagyon laza, passzív figyelem
théta (θ)4-8  HzMélyen ellazult, befelé fókuszált
Delta (δ)0,5–4  HzAlvás

Az ábrán a különböző hullámformákhoz tartozó agyhullámmintákat mutatjuk be .

Az agy különböző régiói nem bocsátanak ki egyszerre ugyanazt az agyhullám-frekvenciát. A fejbőrön elhelyezett elektródák közötti EEG-jel számos, eltérő tulajdonságú hullámból áll. Az egyetlen EEG-felvételből származó nagy mennyiségű adat megnehezíti az értelmezést. Az agyhullám-mintázatok minden egyén számára egyediek.

Bevezetés az agyhullám-frekvenciákba

Az agy elektromos aktivitása attól függ, hogy az ember milyen tevékenységet végez. Például egy olvasó ember agyhullámai nagyon különböznek egy pihenő ember agy hullámaitól. Ezeket az agyhullámokat/ritmusokat öt kategóriába sorolják, és információkat nyújtanak az ember egészségéről és lelkiállapotáról.  A kategóriákat a következő alfejezetek ismertetik.

Gammahullámok

A gammahullámot a leggyorsabb agyi tevékenységnek tekintik. Felelős a kognitív működésért, a tanulásért, a memóriáért és az információfeldolgozásért. Ennek a hullámnak a kiemelkedése vezet szorongásra, magas izgalomra és stresszre; míg elnyomása figyelemhiányos hiperaktivitási zavarhoz (ADHD), depresszióhoz és tanulási zavarokhoz vezethet. Optimális körülmények között a gammahullámok segítik a figyelmet, a fókuszt, az érzékek (szaglás, látás és hallás) megkötését, a tudatot, a mentális feldolgozást és az észlelést.

Béta hullámok

A béta-hullámok magas frekvenciájú, alacsony amplitúdójú agyhullámok , amelyeket általában ébrenléti állapotban figyelnek meg. Részt vesznek a tudatos gondolkodásban és a logikus gondolkodásban, és általában serkentő hatást fejtenek ki. A megfelelő mennyiségű béta hullámok lehetővé teszik számunkra, hogy összpontosítsunk. Ennek a hullámnak a kiemelkedése szorongást, nagy izgalmat, ellazulásra való képtelenséget és stresszt okoz, míg elnyomása ADHD-hez, álmodozáshoz, depresszióhoz és rossz kognitív képeségekhez vezethet. Optimális körülmények között a béta hullámok segítik a tudatos összpontosítást, a memóriát és a problémamegoldást. Ezek a hullámok három specifikus osztályozásra oszthatók.

Alacsony béta hullámok (12-15  Hz) : „béta one” hullámokként ismertek, és többnyire csendes, fókuszált, introvertált koncentrációhoz kapcsolódnak.

Középtartományú béta-hullámok (15–20  Hz) : „béta kettes” hullámként ismertek, és az energia, a szorongás és a teljesítmény növekedéséhez kapcsolódnak.

Magas béta-hullámok (18–40  Hz) : „béta-három” hullámként ismertek, és jelentős stresszel, szorongással, paranoiával, magas energiával és nagy izgalommal járnak együtt.

Alfa hullámok

Az alfa hullámok frekvenciatartománya béta és théta között van. Segítenek megnyugodni, ha szükséges, és elősegítik a mély ellazulás érzését. Az alfa-hullámok különösen az álmodozásban, a fókuszálási képtelenségben és a nagy ellazultságban jelennek meg. Ha elnyomják, az szorongást, magas stresszt és álmatlanságot okozhat. Ha optimálisak, az ellazult állapothoz vezet.

Théta Hullámok

Ez a bizonyos frekvenciatartomány az álmodozáshoz és az alváshoz kapcsolódik. ADHD, depresszió, hiperaktivitás, impulzivitás és figyelmetlenség figyelhető meg, ha a théta hullámok kiemelkednek; ha elnyomják, szorongás, rossz érzelmi tudatosság és stressz látható. Optimális állapotban a théta segíti a kreativitást, az érzelmi kapcsolatot, az intuíciót és a relaxációt. A théta-hullámok előnye, hogy fejlesztik intuíciónkat és kreativitásunkat, és természetesebbnek érezzük magunkat. A théta részt vesz a helyreállító alvásban is.

Delta Hullámok

A deltahullámok a leglassabb rögzített agyhullámok az emberi lényeknél. Leggyakrabban csecsemőknél és kisgyermekeknél fordulnak elő, és a legmélyebb ellazuláshoz és helyreállító, gyógyító alváshoz kapcsolódnak. A delta kiemelkedően látható agysérüléseknél, tanulási problémáknál, gondolkodási képtelenség és súlyos ADHD. Ha ezt a hullámot elnyomják, az képtelenséghez vezet a test megfiatalítására és az agy újjáélesztésére, valamint rossz alváshoz. A deltahullámok megfelelő termelése segít abban, hogy teljesen megfiatalodottnak érezzük magunkat, és elősegíti az immunrendszer működését, a természetes gyógyulást és a helyreállító/mély alvást.

Üdv: Oláh Szabolcs Hipnotizőr.

OLÁH SZABOLCS
HIPNOTIZŐR

06204524982